Inscriere clasa pregatitoare 2018-2019

Actualizare: Lista copiilor înscriși și repartizați pe clase, clasa pregătitoare 2018-2019

Pentru a găsi mai repede un elev puteți folosii funcția de căutare!

Nr. Crt.NumePrenumePrenumePrenumeClasaProfesor
1ALDEARADUGEORGEPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
2AVRAMCĂLINLUCAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
3BADEAMARIASOFIAMIHAELAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
4BĂLANPETRUPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
5BĂLANSHARAERIKAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
6BALDINANDREIPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
7BERCEANUDARIUSPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
8BERCEANURAREȘPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
9BEREVOIESCUAMELIAIOANAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
10BONCHIȘALEXANDRUROBERTPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
11BONCHIȘIOANAANTONIAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
12BUDACUMIHAIPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
13BUȘĂANDREEAALEXANDRACRISTINAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
14CALOIANUVLADGEORGEPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
15CHIRILĂANDRAMARIAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
16CHIRIȚĂ-GHEORGHIUARIANAIOANAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
17CLAPANȘTEFANALEXANDRUPREGATITOARE BDOBREA ELENA
18COAJĂTUDORPREGATITOARE BDOBREA ELENA
19CRÎNGANUDENISMARIOPREGATITOARE BDOBREA ELENA
20CUCUDAVIDSEBASTIANPREGATITOARE BDOBREA ELENA
21DOBRECARLADANIELAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
22DOBRIȚĂANAGABRIELAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
23DRAGOMIRMIHNEAANDREIPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
24ENACHESTEFANCOSMINPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
25ENEPETREMIHAILPREGATITOARE BDOBREA ELENA
26GHIȚĂALEXANDREIPREGATITOARE BDOBREA ELENA
27GRIGUȚĂIRINAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
28GROȘANUSERENARAISAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
29ILIESCUANAMARIAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
30IONCLAUDIAMARIAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
31ISCRUILINCATIMEEAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
32KOSAANDREICRISTIANPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
33LICSANDRUEMAIOANAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
34LUPESCUIOANAMIHAELAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
35MANEADARIUSCONSTANTINNICOLAEPREGATITOARE BDOBREA ELENA
36MARTINIUCILIECOSMINPREGATITOARE BDOBREA ELENA
37MARTINIUCSORINCRISTIANPREGATITOARE BDOBREA ELENA
38MATEIMIHAICRISTIANPREGATITOARE BDOBREA ELENA
39NEGREAMARIAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
40PETROȘANU–SERACINLUCAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
41PETROVANANTONIOPREGATITOARE BDOBREA ELENA
42POPESCUALINAFLORENTINAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
43RĂDOIANDREEADIANAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
44ROMANESCUALEXANDRUVLADPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
45ROȘUIOANAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
46SIMIONTUDORALEXANDRUPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
47SÎRBUELIZAANDREEAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
48STANCIUSOFIAIOANAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
49STOICAALEXANDRAELENAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
50TRIPAALEXANDRUPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
51TUCĂEVELINEELENAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
52TUDORICĂRAREȘȘTEFANPREGATITOARE BDOBREA ELENA
53TURDAANISSIAMARIAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
54VĂDANMARIALORENAPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
55VASILEHORIAALEXANDRUPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
56VENTURABELMIRAELILANYPREGATITOARE BDOBREA ELENA
57VINTILĂIOANPREGATITOARE AIONESCU LUIZA ELISABETA
58VIȘANUGEORGEPREGATITOARE BDOBREA ELENA
59ZAHARIAILINAȘTEFANIAPREGATITOARE BDOBREA ELENA
60ZLOTARFLORENTINAGABRIELAPREGATITOARE BDOBREA ELENA

 

ZIUA PORȚILOR DESCHISE 

10 MARTIE 2018 ÎNTRE ORELE 9.00-12.00

Vă așteptăm!

Programul de înscrieri este:

LUNI-VINERI  – 8.00-18.00

Vă invităm să consultați ORDINUL prin care se aprobă calendarul și metodologia înscrierii în clasa pregătitoare în anul școlar 2018-2019

 

 

Calendarul înscrierii pentru anul școlar 2018-2019

Metodologia înscrierii pentru anul școlar 2018-2019 

 

 

 

ANUNT PENTRU PARINTI PRIVIND EVALUAREA PSIHOSOMATICA – CLICK AICI

Precizari privind activitatea de evaluare psihosomatica 1-23 martie 2018 Click aici

Planificarea activitatii de evaluare a nivelului de dezvoltare psihosomatica, 5-23 martie 2018 - Click aici

Numarul de telefon TelVerde 0800816021 va fi disponibil in perioada 01.03.2018–04.05.2018, de luni pana joi in intervalul orar 8.00–16.30 si vineri in intervalul orar 8.00 – 14.00 . - Click aici

ANUNȚ PĂRINȚI:

INFORMAREA PUBLICULUI PRIVIND ÎNSCRIEREA ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR

Extras din Metodologia de înscriere a copiilor în învăţământul primar pentru anul şcolar 2018-2019, OMEN nr. 3242.23.02.2018:
1. Art. 6-(4) În cazul în care există solicitări de înscriere în clasa pregătitoare a copiilor care împlinesc 6 ani după data de 31 decembrie 2018, inspectoratele şcolare/unităţile de învăţământ consiliază părinţii privind nevoia de a lua decizii în interesul educaţional al copilului şi informează că solicitarea nu poate fi soluţionată decât în urma evaluării dezvoltării psihosomatice care să ateste pregătirea copilului pentru parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare. în cazul în care rezultatul evaluării arată că dezvoltarea psihosomatică nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare, copiii sunt înscrişi în grupa mare din învăţământul preşcolar. Rezultatul evaluării nu poate fi contestat.
2. Art. 13 -(8) Unităţile de învăţământ informează părinţii că ordinea în care se programează telefonic pentru completarea şi/sau validarea cererilor-tip de înscriere sau în care se prezintă pentru completarea şi/sau validarea cererilor-tip de înscriere nu presupune crearea unei liste de preînscriere şi/sau acordarea unei priorităţi la înscriere.
3. Art. 15. – (1) In momentul prezentării la unitatea de învăţământ pentru completarea cererii-tip de înscriere, părinţii sunt informaţi că aplicaţia informatică nu permite înscrierea copilului la mai multe unităţi de învăţământ.
Preşedinte – Comisia Municipiului Bucureşti de înscriere a copiilor în învăţământul primar
Inspector şcolar General Adjunct
Liliana Maria Toderiuc

 

În clasa pregătitoare pot fi înscriși copiii care împlinesc vârsta de 6 ani până la 31 august 2018, inclusiv. La solicitarea părinţilor, copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2018, inclusiv, pot fi înscriși dacă evaluarea dezvoltării psihosomatice atestă pregătirea pentru parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare. Evaluarea dezvoltării psihosomatice a copiilor se efectuează sub coordonarea Centrului Judeţean/al Municipiului Bucureşti de Resurse şi Asistenţă Educaţională (CJRAE/CMBRAE) în perioada 1 – 23 martie.

Prima fază a procesului de completare și depunere a cererilor de înscriere a copiilor în învățământul primar se desfășoară între 8 și 26 martie și va fi urmată de o a doua etapă, programată între 12 și 18 aprilie. Aceasta este rezervată părinților copiilor care nu au fost înscriși în prima etapă sau care nu au participat la această etapă, cererile fiind completate din nou, în funcție de locurile disponibile. Afișarea în fiecare unitate de învățământ a circumscripțiilor școlare, a planului de școlarizare propus și a numărului de clase pregătitoare se realizează în data de 1 martie.

Cererea-tip se poate completa online sau la secretariatul unității de învățământ la care părintele dorește înscrierea copilului, în interiorul perioadelor din calendarul aprobat de Ministerul Educației. Validarea cererii-tip este obligatorie și se realizează în unitatea de învățământ la care părintele dorește înscrierea, în prezența părintelui și a cel puțin unuia dintre membrii comisiei, zilnic, între orele 8 – 18:00 (luni-vineri).

Fiecare unitate de învăţământ în care se organizează clasa pregătitoare are obligaţia să organizeze Ziua porţilor deschise într-una din zilele din intervalul 1 – 12 martie. Cu acest prilej, părinţii şi copiii vor putea vizita spaţiile școlare şi vor putea discuta cu cadrele didactice.

Fiecare locuinţă este arondată unei unităţi de învăţământ din proximitate – şcoala de circumscripţie. Inspectoratele şcolare judeţene, respectiv Inspectoratul Școlar al Municipiului Bucureşti au responsabilitatea organizării sau, după caz, a reorganizării circumscripţiilor. Nu în ultimul rând, inspectoratele şcolare vor soluţiona orice situaţie legată de înscrierea în învăţământul primar, în interesul educaţional al elevului şi în limitele legii.

Inspectoratele şcolare şi unităţile de învăţământ au obligaţia de a asigura permanent, corect şi cât mai rapid informarea şi consilierea părinţilor pe tema prevederilor legii şi ale metodologiei.

Circumscripţiile şcolare, planul de şcolarizare, respectiv numărul de clase pregătitoare alocate, perioada de desfăşurare a evaluării dezvoltării psihosomatice, precum şi adresele unităţilor/instituţiilor la care se desfăşoară evaluarea psihosomatică vor fi afişate pe site-urile inspectoratelor şcolare judeţene/Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti, precum şi ale unităţilor de învăţământ (dacă există).

Reamintim faptul că învăţământul primar este obligatoriu și cuprinde clasa pregătitoare şi clasele I-IV. Numărul de locuri alocate, prin cifra de şcolarizare, pentru clasa pregătitoare în învăţământul de stat, este mai mare sau egal cu numărul copiilor care au împlinit vârsta pentru a începe învăţământul primar, asigurându-se, astfel, şcolarizarea tuturor copiilor.