Scurt istoric al scolii

Scoala noastra are o veche traditie, inceputurile sale fiind plasate in jurul anului 1880 cand a fost construita „Scoala Sf. Iosif”, devenita dupa 1883 „Liceul Sf. Iosif” unde erau scolarizati copii indiferent de confesiune si stare sociala. Din anul 1948 Liceul Sf. Iosif a devenit „Liceul Clasic mixt”, apoi „Liceul Vasile Alecsandri”, pana in anul 1963 cand s-a transformat in „Scoala nr. 118 Vasile Alecsandri”.

In anul scolar 1996-1997 s-a construit un nou local al scolii, cel actual din strada Stirbei Voda nr, 32-34. In ultimele decenii, au absolvit scoala noastra numeroase personalitati culturale si politice dintre care se pot enumera AURESCU  BOGDAN – Ministrul de externe al Romaniei la  acest moment, Serban Cantacuzino, Oana Pelea, George Ivascu, Mihai Constantinescu, Mircea Geoana, Adrian Nastase, Catalin Harnagea.