Clasele a II-a A (coord. prof. înv. primar Cristina Manolache), a V-a A (coord. prof. Simona Drulă) și a V-a B (coord. prof. Valentina Velicu) au participat, în anul școlar 2023 – 2024, la proiectul eTwinning “Our Folklore, Your Stories”.

Școala Gimnazială “Vasile Alecsandri” a fost co-fondator și propunător al acestui proiect, alături de Școala Gimnazială nr. 1 din Gdynia, Polonia. În total, la acest proiect eTwinning au participat elevi de la opt școli din România, Polonia, Grecia, Serbia, Turcia și Lituania, după cum urmează:

🇷🇴Școala Gimnazială “Vasile Alecsandri” – București, România

🇵🇱Școala Gimnazială nr. 1 – Gdynia, Polonia

🇸🇰Școala Primară “Jovan Jovanović Zmaj” – Brus, Serbia

🇬🇷Școala Primară nr. 47 – Piraeus, Grecia

🇬🇷Școala Primară nr. 1 – Katerini, Grecia

🇷🇴Școala Gimnazială “Cezar Bolliac” – București, România

🇱🇹Școala Gimnazială “Izvoarele” – Klaipeda, Lituania

🇹🇷Școala Gimnazială “Ertuğrulgazi” – Balçova, Turcia

Iată câteva dintre activitățile desfășurate de elevi:

👉Și-au creat avataruri în Pixton, pe care le-au personalizat și le-au adăugat unei imagini a clasei.

📖Au citit basme cu specific național, pe care le-au repovestit, mai apoi, în limba engleză, cu ajutorul unor ilustrații originale, desenate de ei, pe platforma StoryJumper.

✏️Cu toții realizat desene/portrete ale protagoniștilor și antagoniștilor, au formulat replici pentru aceste personaje, pe care apoi le-au tradus în limba engleză și le-au exersat împreună cu profesorii coordonatori. Apoi, cu ajutorul aplicației Chatterpix Kids, și-au transformat desenele în animații, pe care le-au adus la viață cu propriile voci.

💻Nu în ultimul rând, au organizat o ședință comună online, pe platforma eTwinning, în cadrul căreia fiecare clasă și-a prezentat basmul ales, în fața celorlalți copii de la școlile din țările partenere. S-au văzut cu bucurie, s-au salutat, s-au ascultat și s-au felicitat unii pe ceilalți.

A fost, într-adevăr, o experiență deosebită, pentru care îi felicităm!